Prehlada, kijavica ili grip? U čemu je razlika i kako se leče

Hladni dani su stigli, a s njima i period kada se prehlada, kijavica, virusne infekcije i grip javljaju češće nego inače. Kašalj, zapušen nos, bol u grlu i povišena temperatura postaju deo svakodnevice mnogih, ali nije svaki kašalj znak prehlade, niti svaka kijavica znači grip.

Bolesna žena umotana u jorgan meri temperaturu i pita se da li je kijavica, prehlada ili grip

Ovaj vodič pomaže vam da bolje razumete razlike između ovih stanja, kako da ih prepoznate i olakšate simptome na prirodan način.

1. Prehlada – najčešći pratilac jesenje i zimske sezone

Uzrok

Prehladu izazivaju virusi, od kojih su najčešći rinovirusi. Infekcija se prenosi kapljičnim putem – udisanjem čestica koje sadrže virus ili direktnim kontaktom sa zaraženim površinama. Na primer, dodirivanjem kvaka, mobilnih telefona ili računarskih tastatura može se lako preneti virus ako se nakon toga dodirne lice.

Simptomi

Prehlada obično počinje blagim grebanjem u grlu i brzo prelazi u zapušen nos, kijanje i blagi kašalj. Retko se javlja povišena temperatura, ali umor i osećaj iscrpljenosti su česti.

Dijagnoza

Dijagnoza prehlade se postavlja na osnovu simptoma. Lekari obično ne koriste laboratorijske testove za potvrdu, osim ako ne postoje specifični razlozi za to.

Lečenje

Lečenje prehlade uglavnom podrazumeva ublažavanje simptoma. Odmor, hidratacija i topli napici su najbolji saveznici, dok kapi za nos mogu pomoći u olakšavanju zapušenosti. Suplementi kao što su vitamin C i cink često se koriste kao pomoć, jer mogu doprineti bržem oporavku.

Prirodni načini za pomoć

Topli čajevi, posebno oni od kamilice, mente ili đumbira, mogu pomoći u smirivanju grla i ublažavanju simptoma prehlade. Čaj s medom ima antibakterijska svojstva i može umiriti kašalj, dok inhalacije parom sa nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili čajevca pomažu u otvaranju disajnih puteva.

Muškarac ogrnut ćebetom drži šolju čaja a ispred njega je sto sa lekovima protiv kijavice i prehlade

2. Kijavica – lokalni iritans ili prvi znak prehlade?

Uzrok

Kijavica često nastaje kao posledica iritacije sluzokože nosa, koju mogu izazvati prašina, polen ili nagle temperaturne promene. Takođe, može biti prvi znak virusne infekcije, poput prehlade ili gripa.

Simptomi

Kijanje, suzenje očiju, zapušen nos ili proziran sekret iz nosa. Kijavica povezana s alergijama može takođe izazvati svrab u nosu i očima.

Dijagnoza

U većini slučajeva dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma. Ako se sumnja na alergiju, mogu se uraditi alergijski testovi kako bi se otkrio uzročnik.

Lečenje

U slučaju alergijske kijavice mogu pomoći antihistaminici. Ako je prehlada izazvana kijavicom, obično su dovoljni odmor i adekvatna hidratacija.

Prirodni načini za pomoć

Udisanje pare s kamilicom može pomoći u umirivanju nosne sluzokože i ublažavanju iritacije. Čaj od koprive je prirodni antihistaminik i može smanjiti alergijske reakcije, dok čaj od zove pomaže u otvaranju disajnih puteva i olakšava simptome prehlade.

Žena sa prehladom u jednoj ruci drži šolju sa čajem a u drugoj maramicu

3. Virusne infekcije – širok spektar uzroka i simptoma

Uzrok

Virusne infekcije mogu izazvati razne vrste virusa, uključujući respiratorne viruse kao što su adenovirusi, koronavirusi i parainfluenca. Oni se lako prenose direktnim kontaktom sa zaraženim osobama ili dodirivanjem kontaminiranih površina, posebno u zatvorenim prostorijama.

Simptomi

Simptomi mogu značajno varirati, od blage zapušenosti nosa i kašlja do povišene temperature, bolova u mišićima i opšte iscrpljenosti. Kada je reč o određenim infekcijama, kao što su one izazvane rotavirusom, simptomi mogu uključivati i gastrointestinalne tegobe poput proliva i mučnine.

Dijagnoza

Simptomi su često dovoljni za postavljanje dijagnoze, ali PCR testovi i brzi antigenski testovi mogu se koristiti za potvrdu specifičnih virusa, naročito kada je potrebno razlikovati infekciju od gripa ili kovida 19.

Lečenje

Osnovne mere uključuju odmor, adekvatnu hidrataciju i upotrebu analgetika za ublažavanje simptoma. Antibiotici nisu efikasni protiv virusa, ali antipiretici mogu pomoći u smanjenju temperature i ublažavanju nelagodnosti.

Prirodni načini za pomoć

Ako su u pitanju virusne infekcije, čaj od đumbira s dodatkom limuna i meda može umiriti grlo i podstaći imuni sistem. Beli luk se takođe preporučuje zbog prirodnih antivirusnih i antibakterijskih svojstava, a može se dodati u obrok ili konzumirati sirov.

Lekarka ispituju pacijentkinju o simptomima bolesti.

4. Grip – ozbiljniji sezonski virus

Uzrok

Grip uzrokuju sojevi virusa influenca, koji se lako prenose kapljičnim putem ili direktnim kontaktom sa zaraženim osobama. Virusi gripa brzo mutiraju, što je razlog sezonskih epidemija i potrebe za godišnjom vakcinacijom.

Simptomi

Grip se često razlikuje od prehlade po brzom javljanju visoke temperature, bolovima u mišićima, glavobolji, umoru i produktivnom kašlju. Ovi simptomi mogu trajati i do dve nedelje, a rizične grupe, poput starijih osoba i osoba s oslabljenim imunitetom, zbog gripa mogu imati i ozbiljnije posledice.

Dijagnoza

Grip se može potvrditi brzim antigenskim testom ili PCR testom. Dijagnoza je posebno važna za rizične grupe jer pravovremeno lečenje može značajno smanjiti rizik od komplikacija.

Lečenje

U nekim slučajevima mogu se koristiti antivirotici, koji su najefikasniji kada se primene u prva dva dana nakon pojave simptoma. Simptomatsko lečenje, koje uključuje odmor, hidrataciju i analgetike, osnova je terapije, dok vakcinacija ostaje najbolja prevencija.

Prirodni načini za pomoć

Čaj od zove pokazao se kao prirodni saveznik u borbi protiv gripa. Njegova antivirusna svojstva mogu pomoći imunološkom sistemu da efikasnije odgovori na infekciju. Inhalacija toplom vodom sa nekoliko kapi eteričnih ulja, kao što su eukaliptus i čajevac, pomaže u smirivanju kašlja i otvaranju disajnih puteva.

Saveti za prevenciju i razlikovanje simptoma

Redovno pranje ruku, izbegavanje bliskog kontakta sa zaraženim osobama i redovna vakcinacija predstavljaju ključne preventivne mere. Poznavanje razlika između simptoma pomaže vam da pravovremeno prepoznate ozbiljnije stanje i potražite pomoć lekara ako je potrebno.

Takođe, prirodni načini za poboljšanje stanja, poput čajeva, meda, đumbira i inhalacija, mogu doprineti ublažavanju simptoma i jačanju imunološkog sistema, ali uvek je važno posavetovati se sa lekarom ako se pojave ozbiljniji simptomi.