Kosa prosečno raste oko centimetar mesečno, ali postoje načini da ovaj proces ubrzate. Neki od njih uključuju pravilnu ishranu, koja podstiče formiranje folikula, kao i poboljšanje cirkulacije u koži glave.
Dodatni saveti podrazumevaju svakodnevnu masažu skalpa i ishranu bogatu proteinima i vitaminima. Takođe, postoje određeni kozmetički tretmani koji mogu ubrzati rast kose i sprečiti njeno opadanje.
Važno je napomenuti da na rast kose mogu uticati i zdravstvena stanja, poput nakupljanja toksina u organizmu ili upotrebe određenih lekova. Ako primetite da vaša kosa raste sporo ili je slaba i lomljiva, posetite dermatologa. Lekar će ispitati osnovne uzroke i preporučiti adekvatan tretman.
9 saveta za brži rast kose
1. Jedite hranu bogatu proteinima
Proteini su ključni za stvaranje keratina i kolagena, koji su osnovni sastojci folikula dlake. Namirnice poput mesa, ribe, mleka, jaja i jogurta obezbeđuju dovoljne količine proteina za zdrav i ubrzan rast kose.
2. Masaža skalpa i četkanje kose
Masaža skalpa povećava cirkulaciju krvi u koži glave, što podstiče rast kose. Masirajte skalp laganim pritiscima pet do deset minuta dok perete kosu ili kada je suva. Koristite četku sa mekanim vlaknima ili češalj sa širokim zupcima dok je kosa blago vlažna kako biste izbegli lomljenje i dodatno stimulisali skalp.
3. Nanošenje eteričnih ulja na skalp
Masaža eteričnim uljima, poput ulja ruzmarina ili lavande, može popraviti oštećenje dlake i stimulisati njen rast. Ova ulja jačaju folikule dlake i pomažu u lečenju peruti. Pre nanošenja ulje uvek razblažite u baznom ulju, kao što je kokosovo, i testirajte ga na unutrašnjoj strani ruke kako biste proverili da li možda postoje neke alergijske reakcije.
4. Pravilna upotreba regeneratora
Regeneratori i maske za kosu ne bi trebalo da se nanose na koren, već od sredine ka krajevima dlake. Direktno nanošenje na skalp može začepiti pore i uticati na cirkulaciju, čime se usporava rast kose. Nakon nanošenja regeneratora kosu možete lagano raščešljati češljem sa širokim zupcima kako biste obezbedili ravnomernu hidrataciju bez oštećenja.
5. Vezivanje kose
Pletenje ili vezivanje kose u rep može pospešiti cirkulaciju u koži glave, ali pazite da kosu ne vežete previše čvrsto jer to može izazvati lomljenje dlake. Izbegavajte vezivanje mokre kose zato što je tada sklona lomljenju, a vlažno okruženje može pogodovati razvoju gljivičnih infekcija.
6. Hidratacija kose jednom nedeljno
Redovna hidratacija kose pomoću maski bogatih vitaminima i mineralima jača dlaku i stimuliše njen rast. Prirodne maske, kao što su one sa avokadom, kokosovim uljem ili medom, mogu pomoći u očuvanju zdravlja kose i skalpa.
7. Uzimanje vitamina za rast kose
Vitamini poput A, C, B kompleksa i biotina igraju ključnu ulogu u zdravlju kose. Vitamin A pomaže u proizvodnji sebuma, prirodnog ulja koje štiti kosu, dok vitamin C učestvuje u sintezi kolagena. Biotin posebno ubrzava rast kose i poboljšava njenu elastičnost.
8. Izbegavanje nošenja šešira
Često nošenje šešira može gušiti koren dlake i ometati cirkulaciju, što može usporiti rast kose i povećati rizik od infekcija. Ako nosite šešire, trudite se da ih ne nosite predugo i da redovno puštate kosu da „diše”.
8. Prestanak pušenja
Pušenje negativno utiče na rast kose pošto smanjuje dotok kiseonika i hranljivih materija u folikule dlake. Nikotin slabi dlaku i može uticati na njen rast i pigmentaciju, čineći je lomljivijom i slabijom.
Kozmetički tretmani za rast kose
Osim ovih saveta, postoje i kozmetički tretmani koji mogu podstaći rast kose. Evo nekih od najčešće korišćenih metoda:
- Mikronidling: U ovoj proceduri koriste se male igle kako bi se stimulisalo stvaranje kolagena u koži. Mikronidling podstiče regeneraciju kože, što može pomoći u obnavljanju folikula dlake i pospešivanju rasta kose. U kombinaciji sa lokalnim preparatima poput minoksidila rezultati mogu biti još bolji. Ova metoda je minimalno invazivna, ali može izazvati iritaciju ili crvenilo kože u prvih nekoliko dana.
- Karboksiterapija: Ovaj tretman uključuje ubrizgavanje ugljen-dioksida ispod kože kako bi se poboljšala cirkulacija i stimulisao rast kose. Karboksiterapija povećava dotok krvi u folikule dlake, što pospešuje stvaranje novih vlasi. Ova tehnika je sigurna i efikasna, ali može biti neprijatna zbog iglica koje se koriste tokom tretmana.
I na kraju…
Pre nego što započnete bilo koji od ovih tretmana, posavetujte se sa dermatologom kako biste utvrdili koji je najprikladniji za vas. Svaki tretman može imati svoje prednosti i rizike, pa je važno osigurati da odgovara vašim potrebama i stanju kose.