Dolazi jesen – da li ste spremni?

Sunce i dalje sija istim žarom, samo iz drugog ugla za nas Zemljane, pa tako osećamo da je jesen na pragu.  Zlatne, žute i narandžaste nijanse u koje se priroda „presvlači“ podsećaju da je vreme da se započnu pripreme za hladne zimske dane.

Mnogi jesen koriste za pokretanje novih projekata, za isprobavanje novih stvari, jer kad su „baterije“ pune i kreativnost na maksimumu, pravo je vreme da se željeno materijalizuje. Ako uz to uspete da negujete sebe, rezultat svega ostvarenog će biti kompletan.

Zato smo odlučili da vas podsetimo kako da tokom jeseni negujete kožu i spremno krenete u susret hladnijem vremenu i zimi.

Letnje zamke i  izazovi

Dok uživate u letu, lepom i sunčanom vremenu, brčkanju na bazenima, rekama ili u moru ne razmišljate šta se dešava sa kožom i kosom. Leto je veoma izazovno i kao što se lako odbaci odeća, značajno se smanji količina šminke i zapostavi nega kože. Obično se u tim mesecima uglavnom misli samo o SPF faktoru.

Preveliko izlaganje sunčevim zracima ostavlja lepu preplanulu boju ali uz prilično visoku cenu – kad izbledi boja koža će biti suva sa još ponekom borom. Koliko god da volite slana ramena i  osećaj spokoja nakon plivanja u bazenu, koži to nikako ne prija.

Preterana izloženost morskoj soli i hloru iz bazena, isušuje kožu i kosu. Oni koji imaju osetljivu kožu to će vrlo brzo osetiti dok će one druge, krajnje opuštene i potpuno prepuštene svim dražima leta, ogledalo u prvim jesenjim danima podsetiti na isušenu kožu i  suvu, lomljivu kosu.

Tako je jesen i za jedne i za druge, vreme kada ih čeka isti zadatak – negovanje i oporavak kože i kose, da bi se povratio zanos sa kojim su dočekali leto.

Vratite koži  svežinu

Jedna od najlepših posledica leta i izloženosti sunčevim zracima je preplanula boja kože. Kažemo posledica jer preterana preplanulost nije zdrava, a poprilično umara i isušuje kožu.

Zato je važno i potrebno na prelazu između leta i jeseni, uraditi kvalitetan piling celog tela. Uz pomoć pilinga uklanjanjaju se odumrle ćelije, koža se vraća u život i dobija svež i zdrav izgled.

Kada birate piling za telo bitno je da on bude dovoljno jak ali i nežan kako vam ne bi oštetio kožu. Na tržištu postoji veliki izbor sredstava za piling, a najpraktičnije je da sami napravite svoj od samo nekoliko svu prisutnih sastojaka.

Piling sa kokosovim uljem

Sastojci:

  • Kokosovo ulje
  • Mlevena kafa
  • Eterično ulje ruzmarina i lavande

Ako je kokosovo ulje u čvrstom stanju potrebno ga je istopiti, a to ćete najlakše uraditi na pari. Napunite šerpicu vodom i stavite je da se zagreje, u drugu posudu stavite proizvoljnu količinu kokosovog ulja (procenite koliko je za vaše telo potrebno) i tu posudu stavite na šerpu sa vodom.

Uz pomoć pare kokosovo ulje će se istopiti, a sastav mu se neće promeniti. U tako istopljeno ulje dodajte mlevenu kafu (odredite koliko je potrebno za vaše telo) sve dok ne dobijete homogenu smesu koja podseća na pastu.

U smesu dodajte 10 kapi eteričnog ulja ruzmarina i 10 kapi eteričnog ulja lavande. Kafa će se pobrinuti da izumrle ćelije kože nestanu, kokosovo ulje će hidrirati kožu kao i eterično ulje. Eterično ulje ruzmarina je sjajno u borbi protiv celulita pa je takav piling dvostruko efikasan.

A ako želite da osetite i miris jeseni, u piling dodajte malo mlevenog cimeta, mlevenog đumbira i karanfilića.

Ovakav piling možete koristiti za celo telo i to jednom nedeljno.

Nahranite vašu kožu

Sigurno je da vam koža nakon letnjih dana vapi za hidratacijom i pažljivom negom, ali vi to ne primećujete.

Koža se hrani ne samo spolja, nego i iznutra. Zato je važno da svakog dana, vaša ishrana sadrži  što više svežeg sezonskog voća i povrća a što manje slatkiša i industrijski procesirane hrane.

Da bi koža bila dobro hidrirana, pijte dovoljno vode u toku dana, jer hidratacija kože ne dolazi samo spolja. Uobičajeno je da kako dani postaju hladniji, ljudski organizam traži sve manje i manje vode, zato dodatno obratite pažnju na količinu unošenja vode i pravilnu negu kože spolja.

Hladno i suvo vreme je nepovoljno za kožu, pa je zato potrebno da uključite dodatnu negu – koristite hranljive kreme za lice i uvedite još jednu veoma korisnu rutinu u negu svoje kože. O tome ćemo malo detaljnije govoriti u nastavku teksta.

Ne plašite se ulja

Mnogi misle da su ulja veliki neprijatelji ljudima koji imaju kombinovanu i masnu kožu, ali realnost je sasvim suprotna.

Da, ulja nisu najbolji izbor za negu tokom leta, ako imate kombinovanu ili masnu kožu, ali su sjajni saveznici tokom jeseni i hladnih zimskih dana. Zato ove jeseni upotpunite negu kože korišćenjem nekog prirodnog i blagog ulja za lice.

Kada birate ulje za negu lica, najbitnije je da to ulje ima nizak nivo komedogenosti. Takva ulja vam neće začepiti pore, niti izazvati pojavu akni. Negovaće kožu licu, hidrirati je i držati sebum, odnosno masnoću kože pod kontrolom.

Za osobe koje imaju suvu i zrelu kožu najbolje je ulje slatkog badema, za one sa masnom i kombinovanom kožom, odličan je izbor ulje divlje ruže i jojobino ulje, a osobe sa normalnim tipom kože mogu koristiti ulje avokada.

Gore spomenuta rutina za negu kože se odnosi na upotrebu ulja i evo kako je možete sprovesti.

Povremeno nanesite na telo tečno kokosovo ulje (pripremite ga kao što je napred objašnjeno) sat vremena pre tuširanja. Ili možete to isto uraditi sa hladno ceđenim maslinovim uljem. Nakon tuširanja, koža će biti mekana, sveža i neće vam trebati mleko za telo, koje i nije baš preporučljivo za zdravlje kože.

Za suvu kožu lica i ruku možete uveče pre spavanja naneti ulje od semenki maline. Ujutro će vas iznenaditi efekat koji se postiže preko noći.

Ne zaboravite kosu i njoj je potrebna nega

Tokom leta, i kosa dosta trpi. Svakodnevna izloženost sunčevim zracima, hloru u bazenu, soli iz mora, ali i čestom pranju, dovodi do toga da kosa postane isušena, krhka – izgubi sjaj i lepotu. Ako tokom leta izbegavate da koristite teške balzame za kosu, jesen je pravo vreme da regeneratore ponovo uvrstite u svoju rutinu.

Za vas smo pripremili recept za odličan balzam za kosu koji će joj vratiti sjaj i učiniti je ponovo mekanom. Sastojci su slični kao za piling za kožu, pa ne morate da kupujete previše novih sastojaka.

Sastojci:

  • 2 kašike kokosovog ulja
  • 4 kašike kokosovog mleka
  • Eterično ulje lavande i ruzmarina

Ako je kokosovo ulje u čvrstom stanju vrlo lako ga možete otopiti na isti način koji je opisan u prethodnom receptu, pa kada se ulje malo ohladi u njega dodajte kokosovo mleko. Smesa bi trebalo da izgleda slično kao kupovni balzam za kosu, a ako procenite da je za vašu dužinu potrebna veća količina, srazmerno povećajte količinu kokosovog ulja i mleka. Kada dobijete homogenu smesu dodajte oko 5 kapi eteričnog ulja lavande i oko 10 kapi eteričnog ulja ruzmarina.

Ovakav balzam za kosu koristite na isti način kao i bilo koji drugi. Nanesite ga na čistu i mokru kosu, ostavite da odstoji oko 5 minuta i isperite kosu.

Kokosovo ulje i kokosovo mleko će učiniti vašu kosu mekanom i sjajnom, a eterično ulje ruzmarina i lavande će podstaći rast nove kose i pomoći vam u borbi protiv peruti koja se često javlja kod suve kose i dehidrirane kože glave.

I za kraj, postoji nešto što se koristi tokom cele godine

Iako se letnja i jesenja rutina razlikuju, postoji jedna stvar koju morate da koristite tokom cele godine, pa čak i kada sunčevih zraka nema ni na pomolu. Nadam se da već znate o čemu pričamo –  u pitanju je SPF.

Trebalo bi obavezno da nastavite da koristite kremu za lice sa zaštitnim faktorom.

Makar izlazili samo do prodavnice, bitno je da uvek na licu imate tu kremu, jer tako štitite svoje lice od štetnih UVA i UVB zračenja, kožu održavate elastičnom a lice mladolikim. Preterana direktna izloženost štetnom zračenju dovodi do bržeg starenja kože lica i do prerane pojave bora – a to niko ne želi.

I ne zaboravite da negujete svoju kožu i telo podjednako spolja i iznutra, jer zauzvrat dobijate zdravlje.

NEWSLETTER

Moj Wiener portal