Menopauza je prirodan proces i normalan deo starenja koji se javlja kod žena u periodu između 45. i 55. godine.
Žene koje uđu u period menopauze više nemaju menstruacije i ne mogu zatrudneti prirodnim putem.
Menopauza mnogima deluje i pomalo zastrašujuće jer sa sobom donosi neprijatne simptome kao što su naleti vrućine i uvećanje telesne težine. Ipak, ako menopauzu dočekate spremne, čitav proces i ne mora biti toliko neprijatan.
U nastavku teksta moći ćete da pročitate nešto više o menopauzi, zašto se dešava, koji su simptomi, kao i kako ih ublažiti.
Kada se javlja menopauza?
Prvi simptomi menopauze javljaju se i do 4 godine pre poslednje menstruacije, a obično traju i do 4 godine nakon poslednje menstruacije.
Mali broj žena može doživeti prve simptome čak 10 godina pre početka menopauze, a jedna od 10 žena ima simptome menopauze narednih 12 godina od poslednje menstruacije.
Kada će se menopauza javiti, zavisi od genetike, ali i zdravlja reproduktivnih organa žene. U većini slučajeva to se dešava u periodu od 45. do 55. godine.
PREPORUKA: Izborom odgovarajućih dopunskih pokrića uz životno osiguranje, u vidu usluga sistematskih pregleda, možete da pratite stanje svog zdravlja u svakom momentu i da sprečite potencijalne tegobe u godinama koje dolaze. Ne dopustite da Vas neprijatnosti koje može doneti menopauza spreče u svakodnevnim aktivnostima!
Period koji sledi pre menopauze naziva se perimenopauza i predstavlja period kada hormoni počinju da rade drugačije i da se pripremaju za menopauzu. Ovaj period može trajati nekoliko meseci ili nekoliko godina, a obično se javlja oko 41. godine. Kod nekih žena period perimenopauze se i ne desi i one iznenada uđu u menopauzu.
Samo kod 1% žena menopauza počne pre 40. godine i to se naziva preuranjena menopauza, a ako se javi u periodu između 40. i 45. godine naziva se ranom menopauzom i javlja se kod 5% žena.
U toku perimenopauze menstruacije postaju neredovne i izostaju po mesec dana ili više.
Menopauzom se naziva period u kom nije bilo menstruacije čitavih godinu dana, a postmenopauza je period koji nastupa nakon menopauze.
Zašto se dešava menopauza?
Menopauza je normalan i prirodan proces koji se javlja kada jajnici počnu da stare i proizvode manje reproduktivnih hormona.
Tokom tog procesa telo prolazi kroz razne promene i periode privikavanja na niže nivoe estrogena, progesterona, testosterona, kao i više nivoe folikostimulirajućeg i luteinizirajućeg hormona, koji su zaduženi za proizvodnju, sazrevanje i otpuštanje jajnih ćelija.
U nekim slučajevima indukovana menopauza može se javiti zbog povrede ili hirurškog odstranjivanja jajnika ili materice.
Simptomi menopauze
Ne postoji identično iskustvo menopauze i stoga ni simptomi nisu uvek isti. Kod nekih žena simptomi su lagani i skoro pa neprimetni, dok su kod drugih intenzivni.
Simptomi su obično ozbiljniji i intenzivniji kada menopauza nastupi iznenada ili se desi u kraćem vremenskom periodu.
Na to kakvi će biti simptomi utiču naredni faktori:
- reproduktivno zdravlje žene,
- da li je menopauza prirodna ili indukovana,
- stil života (alkohol i cigarete) i
- bolesti, npr. rak.
Najčešći simptomi perimenopauze i menopauze su sledeći:
- ređa pojava menstruacije,
- jače ili slabije menstruacije nego inače,
- naleti vrućine i
- noćno znojenje.
Drugi mogući simptomi:
- insomnija,
- vaginalna suvoća,
- uvećanje telesne težine,
- depresija,
- anksioznost,
- problemi sa pamćenjem,
- smanjen libido,
- suva koža,
- češće mokrenje,
- urinarne infekcije,
- bolne grudi,
- glavobolje,
- opadanje kose i
- povećan rast kose i dlaka po telu.
Menopauza može izazvati naredne komplikacije:
- vulvovaginalnu atrofiju,
- bolne seksualne odnose,
- sporije metaboličke funkcije,
- osteoporozu,
- kataraktu,
- bolesti desni,
- kardiovaskularne bolesti i
- nagle promene raspoloženja.
Dijagnoza
U većini slučajeva, posebno ako simptomi nisu alarmantni, ne rade se nikakvi testovi koji bi doveli do dijagnoze menopauze.
U slučajevima kada treba doći do te dijagnoze, u slučajevima kada menopauza nastupa pre vremena ili je indukovana postoje određeni testovi koji mogu pomoći prilikom dijagnostikovanja.
Ti testovi su obično oni koji mere nivo određenih hormona u krvi, kao što je estrogen.
Ipak, najpouzdanija dijagnoza dobija se kada se u obzir uzmu rezultati testa i postojeći simptomi, ali i izostanak menstruacije u periodu od minimalno godinu dana.
Terapija
Menopauza je proces koji se ne može usporiti, niti zaustaviti, ali određenim ženama prepisuje se terapija koja služi da se simptomi ublaže.
Terapija je potrebna ukoliko su simptomi ozbiljni i znatno utiču na kvalitet života.
Hormonska terapija se prepisuje ženama koje su mlađe od 60 godina i služi za ublažavanje simptoma kao što su sledeći:
- naleti vrućine,
- preterano noćno znojenje,
- vaginalna atrofija i
- osteoporoza.
Druga vrsta terapije može se prepisati ženama koje imaju specifične simptome, kao što su gubitak kose, insomnija ili vaginalna suvoća.
Menopauza i alternativna terapija
Ženama koje nemaju ozbiljne simptome mnogo mogu pomoći i alternativne metode, kao i promena životnog stila.
- Hranite se zdravo i vežbajte povremeno – Na ovaj način moći ćete da održite zdravu telesnu težinu, povećate energiju, bolje spavate i poboljšate raspoloženje.
- Koristite suplemente – Koristite kalcijum, vitamin D i magnezijum kako biste izbegli pojavu osteoporoze i poboljšali svoju energiju i kvalitet sna.
- Počnite da praktikujete relaksirajuće tehnike – Joga, tehnike disanja i meditacija mogu vam pomoći da se izborite s naglim promenama raspoloženja, depresijom i anksioznošću.
- Ostavite cigarete i smanjite unos alkohola – Konzumiranje cigareta i alkoholnih pića može znatno pogoršati simptome menopauze.
Zaključak
Ne treba se plašiti menopauze, jer je to prirodan proces i sastavni deo starenja koji se ne može izbeći. Sa menopauzom se možete susresti i ranije zbog povrede ili bolesti, ali i tada postoje načini da se simptomi ublaže.
Mnoge žene dožive prve simptome nekoliko godina pre početka menopauze i to su obično naleti vrućine i noćno znojenje. Promena životnog stila, korišćenje suplemenata i okretanje zdravijem načinu života mogu mnogo pomoći da se ublaže ovi simptomi.
Zbog ozbiljnijih simptoma ili komplikacija tokom menopauze, ali i nakon nje obavezna je konsultacija sa odabranim lekarom kako bi se odredila prikladna terapija.