Ako ste ikada čuli za pojam presavijena žučna kesa ili ako i sami imate iskustva s ovim problemom, sigurno vam nije bilo svejedno kada ste se s prvi put sreli s ovim stanjem. Sam naziv zvuči vrlo čudno, pomalo i strašno. Ipak, u pitanju je česta pojava i u većini slučajeva je to urođena anomalija koju ima oko 4% ljudi.
Ako je presavijena žučna kesa dijagnostikovana vama ili nekoj vašoj bliskoj osobi, nema razloga za paniku, posebno ako pratite i poštujete određene smernice o kojima će biti reči u ovom tekstu.
Šta je presavijena žučna kesa?
Kao što je pomenuto, presavijena žučna kesa podrazumeva određenu anomaliju ovog organa koja je urođena. Međutim, ova anomalija može biti i stečena. Uglavnom je presavijena na jednom delu, ali postoje i slučajevi kada je dvostruko preklopljena i formira oblik latiničnog slova S.
Žučna kesa je organ kruškastog oblika, proširen na jednom kraju. Kada je žučna kesa presavijena, njen normalan oblik je deformisan, luk savijanja oštar, što stvara funkcionalna oštećenja.
Zanimljivo: Mnogima presavijena žučna kesa izgleda kao kapa koju nose junaci iz crtanog filma „Štrumpfovi”. Postoji još jedna vrsta presavijene žučne kese. Reč je o Frigijskoj kapi, a mesto presavijanja nalazi se na dnu žučne kese. Naziv je dobila po regionu koji se nalazio na prostoru današnje Turske, gde su se davno nosile takve kape.
Ova anomalija smanjuje pokretljivost žučnih puteva, kao i proizvodnju žuči, i može predstavljati problem i odraslima i deci, zavisno od stepena deformacije. Ipak, u najvećem broju slučajeva žučna kesa najčešće ne predstavlja nikakav problem i ne utiče na kvalitet svakodnevnog života.
Koji je uzrok presavijene žučne kese?
Uzrok presavijene žučne kese različit je za urođenu i stečenu anomaliju.
Urođena presavijena žučna kesa
Ukoliko presavijena žučna kesa postoji od rođenja, znači da je nastala u embrionalnoj fazi. Žučna kesa se kod ploda formira već u petoj nedelji, zajedno s jetrom i dvanaestopalačnim crevom. U ovom periodu plod je najosetljiviji na spoljašnje uticaje. Tako se nekada dešava da se žučna kesa formira savijena, drugačijeg oblika i dimenzija u odnosu na normalnu žučnu kesu.
Stečena presavijena žučna kesa
Postoji mogućnost da se presavijena žučna kesa stekne kasnije u životu. Tada su uzrok različiti faktori, a ovo su samo neki od njih:
- uvećanje pokretljivosti žučne kese zbog atipične lokacije,
- uvećanje žučne kese, jetre i desnog bubrega,
- neuhranjenost,
- izgladnjivanje,
- prejedanje,
- gojaznost,
- dizanje tegova,
- nagli i iznenadni pokreti i
- sedentarni način života.
Simptomi presavijene žučne kese
U većini slučajeva simptomi presavijene žučne kese ne postoje, ali se kod nekih ljudi ipak mogu javiti sledeći problemi:
- mučnina,
- povraćanje,
- nadutost,
- bol u gornjem delu stomaka,
- dijareja,
- zatvor,
- gubitak apetita,
- znojenje i
- gorčina u ustima.
Ovi simptomi se često mogu pomešati sa simptomima drugih bolesti, kao što su gastritis ili čir na želucu. Bitno je potražiti pomoć lekara kako bi se tačno utvrdio problem.
Presavijena žučna kesa – dijagnostika
Može se reći da retko koji pacijent dođe na pregled s idejom da ima presavijenu žučnu kesu. Obično se sumnja na nešto drugo ili je u pitanju redovni ultrazvučni pregled, posebno trudnica, a presavijena žučna kesa sasvim se slučajno otkrije.
Načini na koje se najčešće otkriva presavijena žučna kesa su sledeći:
- ultrazvuk i
- laboratorijske analize.
Takođe, presavijenu žučnu kesu moguće je videti i pomoću rendgena, skenera, pa i magnetne rezonance, ali se u većini slučajeva ove dijagnostičke metode ne koriste.
Život s presavijenom žučnom kesom
Način na koji će vaš život izgledati ukoliko imate presavijenu žučnu kesu zavisi od toga da li se zbog ove anomalije javljaju neki problemi. Međutim, čak i ako nema simptoma, poželjno je praktikovati određen način ishrane i koristiti određenu pomoć iz prirode.
Lekovi
Oni sa simptomima treba da koriste određenu terapiju lekovima koji se inače koriste za bolesti žučne kese i jetre. Zavisno od simptoma, kao i generalnog stanja organizma, vaš izabrani lekar će odlučiti koja je terapija prava za vas.
Ishrana
Način ishrane ako imate presavijenu žučnu kesu vrlo je bitan i može služiti i kao lek, ali i kao prevencija.
Bitno je jesti zdrave namirnice, a izbegavati prerađenu hranu. Čak i ako nemate simptome, trebalo bi da IZBEGAVATE sledeću hranu:
- mast i maslac,
- ljuta i začinjena hrana,
- pržena i brza hrana,
- slatkiši,
- žitarice od celog zrna, peciva od žitarica od celog zrna,
- sve vrste pasulja i ostale mahunarke koje nadimaju,
- jaja,
- crveno meso, suvo meso, mesne prerađevine,
- grožđe i suvo grožđe,
- čokolada,
- alkohol,
- dimljeni sirevi,
- med i
- džemovi, pekmezi i voćni namazi.
Pomoć iz prirode
Za one čiji su simptomi ozbiljniji postoji čajna mešavina koja se pokazala kao odličan prirodni lek.
Ovu čajnu mešavinu čine nana, neven i kamilica i pravi se tako što se jedna kašičica mešavine ovih biljaka stavi u ključalu vodu, a čaj je spreman nakon pet minuta. Treba napomenuti da ovu mešavinu pravite tako što stavite jednaku količinu svake biljke.
Preporuka je da ovaj čaj pijete svakodnevno čak i ako nemate izražene simptome.
Fizička aktivnost
Važnost fizičke aktivnosti za zdravlje celokupnog organizma je nemerljiva, a može biti korisna i ako imate presavijenu žučnu kesu. Postoji jednostavna vežba koja vam može pomoći da ublažite simptome, a oduzima vrlo malo vremena.
Potrebno je da legnete na stomak, najpoželjnije je da to bude na podu, ruke postavite uz telo, a ispod sebe postavite neku prostirku. Udahnite, nožne prste oduprite o pod, a celo telo odignite od poda koliko je to moguće. Izdahnite. Ponovite ovo pet puta.
Nakon pet ponavljanja lezite na leđa i uradite sličnu vežbu. Udahnite i podignite donji deo tela od poda koliko je to moguće. Zadržite se u tom položaju nekoliko sekundi, izdahnite i spustite telo. Ponovite ovo pet puta, a između ponavljanja se odmorite ako osetite da treba.
Moguće posledice
Kao i mnoge druge anomalije i bolesti, i presavijena žučna kesa može stvoriti određene probleme.
Moguće posledice koje se mogu javiti su sledeće:
- Holecistitis – nakupljanje žuči može izazvati nakupljanje bakterija i rastezanje žučne kese, a sve to zbog oštrog ugla i nemogućnosti normalnog oticanja žuči.
- Hipovitaminoza – smanjena apsorpcija vitamina A, D, E i K, što dalje može dovesti do pojave infarkta.
- Dijabetes – usled smanjene mogućnosti varenja masnih kiselina javlja se smanjena tolerancija na glukozu, odnosno šećerna bolest.
- Gojaznost – zbog smanjene mogućnosti varenja masnih kiselina njihova količina u krvi se povećava, čak i kada se telesna težina ne menja.
Zaključak
Iako možda ne čujete često za presavijenu žučnu kesu, ova anomalija je česta pojava. Ukoliko se pridržavate određenih jednostavnih smernica i pazite na svoju ishranu, presavijena žučna kesa neće uticati na kvalitet vašeg života.
Ono što je bitno zapamtiti jeste da ako ne vodite računa o presavijenoj žučnoj kesi, mogu se javiti neke neželjene posledice i nove bolesti. Stoga je glavni savet da se pridržavate preporuka svog izabranog lekara.