Divertikulitis je stanje koje se manifestuje upalom ili infekcijom divertikula, malih kesica koje se formiraju duž zidova creva. Simptomi mogu uključivati bol u stomaku, mučninu, povraćanje i zatvor, a pravilna ishrana igra ključnu ulogu u olakšanju simptoma i sprečavanju pogoršanja ovog stanja.
[Detaljan opis ovog stanja pročitajte u našem članku Divertikulitis: simptomi, uzroci, lečenje i komplikacije.]
Ako se borite sa ovim problemom, ishrana bi u početku trebalo da podrazumeva samo bistre, lako svarljive tečnosti, kao što su pileća supa, bistri voćni sokovi, nezasalađeni kompot od jabuka i suvog grožđa (samo tečnost). Ovakva ishrana pomaže da se smire creva i održava ih u stanju mirovanja, smanjujući stvaranje fecesa.
Kako se stanje poboljšava, ishrana treba da pređe sa tečne na kašastu, a zatim, ukoliko se dobro podnosi, na čvrstu. U ovoj fazi je važno ponovo uključiti hranu bogatu vlaknima i piti mnogo vode kako biste sprečili nove epizode divertikulitisa.
Hrana koju treba jesti
Kada se javi divertikulitis, vaša ishrana treba da se zasniva na hrani s malo vlakana koja se lako vari. Prva 24 sata treba da se držite tečne dijete, uključujući sveže ceđeni bistri voćni sok, pileću supu, vodu i umirujuće čajeve poput čaja od kamilice ili lipe.
Kako se simptomi poboljšavaju, možete početi da uključujete pire od voća i povrća, poput supa od bundeve, celera i slatkog krompira, kao i kuvano povrće poput tikvica ili patlidžana. U ovoj fazi možete dodati pirinčanu kašu, jogurt i žele bez šećera. Ove dijete se treba pridržavati još 24 sata.
Konzumiranje želatina (proteina životinjskog porekla koji pomaže u želiranju i poboljšanju varenja) i želea napravljenog od njega pomaže u smirivanju creva, jer su lako svarljivi i ne iritiraju digestivni sistem. Primer upotrebe: Pomešajte želatin bez šećera sa svežim sokom od jabuke (ili bistrim sokom drugog slatkog voća), ohladite i servirajte kao lagani desert, koji ne opterećuje creva.
Kada bol nestane i rad creva se vrati u normalu, možete postepeno dodavati čvrstu hranu poput kuvanog pirinča, pirea od krompira, testenine, belog hleba i običnog keksa. Jaja, ribu i mlečne proizvode takođe možete uključivati postepeno.
Hrana koju treba izbegavati
Prilikom lečenja pogoršanja divertikulitisa treba izbegavati hranu koja može izazvati veću upalu. Evo spiska namirnica koje treba izbegavati:
- Šećer i slatkiši: bombone, sladoled, kolači itd.;
- Hrana bogata vlaknima: sirovo povrće, voće, semenke i cele žitarice;
- Crveno meso i prerađevine: govedina, svinjetina, kobasice;
- Hrana koja izaziva gasove: mleko, jaja, orašasti plodovi, luk, krompir, špargle, brokoli, kupus;
- Određena pića, kao što su gazirani napici i alkohol;
- Prerađena i pržena hrana, poput gotovih i smrznutih jela, supa, pice, grickalica, pomfrita i umaka.
Ishrana nakon upale
Nakon što se upala smiri, postepeno u ishranu uvodite hranu bogatu vlaknima. Počnite sa jednom voćkom ili malo povrća dnevno, pa postepeno povećavajte unos vlakana iz voća, povrća i celih žitarica. Takođe, potrebno je povećati unos vode na najmanje dva litra dnevno.
Vlakna i dovoljno tečnosti su ključni za izbegavanje zatvora i omekšavanje stolice, što smanjuje rizik od nove upale ili infekcije divertikula.
Pored vlakana, važno je u ishranu uključiti i probiotike, namirnice koje sadrže korisne mikroorganizme za zdravlje creva. Probiotici pomažu u poboljšanju imunološkog sistema, sprečavaju upale i infekcije creva, a i smanjuju šanse za buduće pogoršanje.
Plan ishrane
Sledi primer četvorodnevnog plana ishrane koji je pogodan za poboljšanje stanja osoba koje imaju divertikulitis:
1. dan
- Doručak: sveže ceđeni sok od jabuke
- Jutarnja užina: sveže ceđeni sok od kruške + šolja čaja od lipe
- Ručak/večera: pileća supa sa naseckanom piletinom
- Popodnevna užina: šolja želea bez šećera + šolja čaja od kamilice
2. dan
- Doručak: pirinčana kaša + šolja soka od jabuke
- Jutarnja užina: šolja želea bez šećera
- Ručak/večera: supa od pasiranog povrća
- Popodnevna užina: šolja čaja od kamilice + šolja soka od breskve
3. dan
- Doručak: pirinčana kaša + šolja soka od breskve ili drugog slatkog voća
- Jutarnja užina: kuvana kruška sa jednom kašičicom cimeta (po želji)
- Ručak/večera: 90 g naseckane piletine + 4 kašike pirea od bundeve + kuvani spanać + kuvana jabuka
- Popodnevna užina: jogurt
4. dan
- Doručak: šolja obranog mleka + beli hleb sa sirom rikota + šolja soka od narandže
- Jutarnji užina: obični krekeri
- Ručak/večera: 90 g ribe na žaru + 4 kašike pirinča + salata od brokolija i šargarepe + kašika maslinovog ulja + banana
- Popodnevna užina: jabuka
Količine mogu varirati u zavisnosti od starosti, pola, fizičke aktivnosti i zdravstvenog stanja. Preporučuje se konsultacija sa lekarom ili dijetetičarom kako biste dobili plan ishrane prilagođen vašim potrebama i stanju.
Zaključak
Uprkos izazovima koje donosi divertikulitis, uz pravilnu ishranu i disciplinu moguće je držati simptome pod kontrolom i smanjiti rizik od budućih epizoda.
Prilagođavanje ishrane kroz faze oporavka, postepeno uvođenje vlakana, kao i konzumiranje dovoljno tečnosti ključni su koraci ka stabilizaciji stanja i poboljšanju zdravlja creva.
Redovno praćenje saveta lekara i nutricioniste može vam pomoći da očuvate dugoročno zdravlje i smanjite rizik od komplikacija.