Lajmska bolest je oboljenje koje izaziva bakterija Borrelia burgdorferi, a prenose je zaraženi krpelji. Lajmska bolest je ujedno i najčešće oboljenje koje krpelji prenose na našim prostorima.
Ovo oboljenje zahvata kožu, srce, zglobove, kao i centralni nervni sistem. A kako bi do zaraze došlo potrebno je da dođe do ujeda zaraženog krpelja. Do prenosa zaraze ne dolazi odmah, već u periodu od 36 do 48 sati, što ostavlja dovoljno vremena da se temeljno pregledate ukoliko ste boravili u prirodi ili travnatim terenima gde najčešće obitavaju krpelji.
Bitno je spomenuti da nisu svi krpelji zaraženi bakterijom Borrelia burgdorferi već da njihov procenat varira u zavisnosti od sezone i vremenskih uslova.
Inače, bolest je prvi put otkrivena u okolini američkog grada Lajma gde se 1975. godine pojavio veliki broj dece sa, do tada, nespecifičnim simptomima koja su najviše ličili na reumatoidni artritis. Opsežna istraživanja su utvrdila da je u pitanju bakterijska infekcija koju prenose zaraženi krpelji.
Lajmska bolest – simptomi
Ovo oboljenje se javlja u tri faze:
- rano lokalizovano
- rano rasprostranjeno
- kasno rasprostranjeno
Simptomi zavise od toga u kojoj fazi se nalazi oboljenje, a napredak bolesti varira od osobe do osobe. Neke osobe koje imaju ovo oboljenje uopšte ne prođu kroz sve tri faze.
Prva faza – Rano lokalizovano oboljenje
U prvoj fazi simptomi se javljaju obično u roku od 3 do 30 dana od ujeda krpelja, a jedan od prvih simptoma je specifičan kružni crveni osip. Kada se javi osip podseća na malu metu, jer je centar gde je ubod bio crven, pa se oko njega nalazi beo krug, a oko njega još jedan crveni krug. Ovakav osip ne boli, niti svrbi i ne javlja se kod svakog.
Ostali simptomi koji se javljaju mogu biti slični prehladi i to:
- Groznica
- Jeza
- Bol u grlu
- Otečeni limfni čvorovi
- Zamor
- Bol u mišićima
- Glavobolje
- Zamagljen vid
Faza dva – Rano rasprostranjeno oboljenje
Rano rasprostranjeno oboljenje može da se javi nekoliko meseci nakon ujeda krpelja. Najčešći simptom koji ukazuje da nešto nije u redu je generalni osećaj da vam je loše i osipi na drugim delovima tela. Tokom ove faze primetno je da je u organizmu prisutna infekcija koja se proširila po telu i organima.
Simptomi koji ukazuju na prisustvo sistemske infekcije mogu biti:
- Osip po celom telu
- Poremećaj srčanog ritma
- Neurološka stanja kao što utrnulost, peckanje i paraliza facijalnih i kranijalnih nerava
- Meningitis
Faza tri – Kasno rasprostranjeno oboljenje
Treća faza se javlja ako se Lajmska bolest nije lečila tokom prve i druge faze i ona može da se javi čak i nekoliko godina nakon ujeda zaraženog krpelja.
Ovu fazu karakterišu sledeće pojave:
- Artritis
- Poremećaji mozga kao što su problemi sa kratkoročnom memorijom, koncentracijom, problemi pri govoru
- Poremećaji sna
- Utrnulost ruku, nogu, šaka i stopala
Lajmska bolest – postavljanje dijagnoze
Ako vam se desi da vas ujede krpelj potrebno je da pratite svoje stanje kako biste na vreme primetili potencijalne simptome Lajmske bolesti, a obično je to mesec dana. Ukoliko se čak i najmanji simptom javi bitno je da se što pre javite svom izabranom lekaru kako biste mogli da utvrdite o čemu se zaista radi.
Čak i ako niste svesni da vas je krpelj ujeo, ako primetite neke od prethodno navedenih simptoma, posebno ako se isti pogoršavaju i ne prolaze, obavezno se javite svom lekaru.
Kako bi se došlo do dijagnoze potrebno je obaviti fizički pregled kako bi se ustanovilo da li postoji osip i koje je vrste. Dalja testiranja nisu preporučena u prvih nekoliko nedelja nakon ujeda, najčešće šest, jer je potrebno sačekati da se stvore potencijalna antitela.
Kada je prošlo dovoljno vremena, a sumnja na Lajmsku bolest postoji radi se sledeći testovi:
- ELISA test koji je potrebno da bude pozitivan na bar dva različita uzorka
- Western Blot analiza kako bi se utvrdilo da su rezultati ELISA testa validni
- IgG antitela nakon šest nedelja
Pri postavljanju dijagnoze često se može doći do lažno pozitivnih i lažno negativnih rezultata zbog čega je neophodno biti uporan i ne odustajati dok se ne dođe do tačne dijagnoze.
Kako se leči Lajmska bolest
Ovo oboljenje se najuspešnije leči dok je u ranoj fazi i to terapijom antibioticima, koja traje oko dve nedelje.
U nekim slučajevima (obično kada se jave simptomi vezani za centralni nervni sistem) potrebno je terapiju antibioticima davati intravenski. A nakon poboljšanja simptoma prelazi se na oralnu terapiju antibioticima. Ovakvo lečenje može da traje od dve nedelje do mesec dana.
Artritis koji se javlja kao posledica ovog oboljenja takođe se tretira antibioticima i to u trajanju od 28 dana.
Život sa bolešću
Nakon što se završi sa terapijom antibioticima nekada je potrebno da prođu nedelje, pa čak i meseci kako bi svi simptomi nestali.
A evo šta vi možete da uradite kako biste doprineli bržem oporavku:
- Odmarajte dovoljno
- Smanjite stresne situacije
- Jedite zdrave namirnice i hranljive obroke, a izbegavajte visoko prerađenu hranu
Prevencija Lajmske bolesti
Najbolji način da prevenirate zarazu Lajmskom bolešću je da:
- Izbegavate mesta gde ima previše krpelja (zelene zapuštene površine)
- Ako ipak idete tamo gde ih ima nosite odeću sa dugim nogavicama i duge rukave
- Koristite sprej protiv krpelja
- Pregledajte odeću i sebe nakon boravka u prirodi
- Pregledajte svoje kućne ljubimce da li imaju krpelja na sebi ako su boravili u prirodi
- Ako nađete krpelja na sebi odmah ga izvadite
Kako ukloniti krpelja
- Koristite čistu pincetu sa finim vrhom da uhvatite krpelja što bliže površini kože.
- Povucite nagore sa stabilnim, ujednačenim pritiskom. Nemojte uvrtati ili trzati krpelja; ovo može prouzrokovati da se delovi usta odlome i ostanu u koži. Ako se to dogodi, uklonite delove usta pincetom. Ako ne možete lako da uklonite usta pincetom, ostavite ih na miru i pustite kožu da zaceli.
- Nakon uklanjanja krpelja, dobro očistite mesto uboda i ruke alkoholom ili sapunom i vodom.

Pravilno vađenje krpelja pincetom
Nikada ne gnječite krpelja prstima. Odložite živog krpelja stavljajući ga u alkohol ili u zapečaćenu vrećicu/kontejner, čvrsto ga umotajte u lepljivu traku, ili bacite u wc šolju.