Dijareja je fiziološka pojava koju karakteriše retka, vodenasta stolica i njeno brzo kretanje kroz debelo crevo. Kod dijareje je prisutno i često pražnjenje crevnog sadržaja, koji nekada u sebi može da sadrži i krv, gnoj i druge slične materije. Dijareja (proliv) je jedan od najčešćih, ali i najneprijatnijih stomačnih problema.
Pre pojave dijareje mogu biti prisutni i grčevi, koji nekada mogu biti i izuzetno bolni. U većini slučajeva dijareja traje nekoliko dana i nestaje bez bilo kakve terapije.
Ona može biti akutna ili hronična.
Vrste dijareja
Akutnom dijarejom se smatra ona koja traje od jednog do dva dana i to je oblik koji se najčešće javlja. Uzroci mogu biti virusne ili bakterijske infekcije, ali može se javiti i usled trovanja hranom.
Ljudi koji često putuju se mogli susresti i sa specifičnom vrstom dijareje – putničkom dijarejom. Ona nastaje ukoliko organizam dođe u dodir sa nekom bakterijom ili parazitom, a ova pojava je česta u zemljama u razvoju.
PREPORUKA: Wiener Städtische putno osiguranje je vaš siguran oslonac tokom planiranja letovanja. Sada možete da se opustite, jer znate da je u slučaju nepredviđenih okolnosti vaše zdravlje u sigurnim rukama – gde god da se nalazite.
Zato je preporuka da prilikom putovanja u takve zemlje ne pijete vodu sa česme, niti pića pravljena sa tom vodom. A što se hrane tiče, bitno je da ona bude dobro termički obrađena.
Hronična dijareja je svaka koja traje bar 4 nedelje. Ovakva dijareja se obično javlja kao posledica određene bolesti digestivnog trakta, kao što su Kronova bolest i celijakija.
Šta uzrokuje dijareju?
Pojava dijareje može biti uzrokovana brojnim okolnostima i uslovima, a neki od njih su:
- Intolerancija na određenu hranu (npr. na laktozu)
- Alergija na hranu
- Reakcija na neki lek
- Virusna infekcija
- Bakterijska infekcija
- Bolest digestivnog trakta
- Prisustvo parazita
- Operacija žučne kese ili stomaka
Bakterijske infekcije kao što su salmonela i ešerihija koli su česti uzročnici dijareje. Rotavirus čest uzročnik dijareje kod dece i omladine, a pojava ovog virusa se vezuje za početak proleća.
Hronična dijareja može biti simptom nekog mnogo ozbiljnijeg stanja kao što je iritabilni kolon ili zapaljenje creva. Ukoliko se dijareja javlja često potrebno je javiti se odabranom lekaru, jer je moguće da je u pitanju neka bolest creva.
Simptomi dijareje
Dijareja može biti praćena mnogim simptomima. Vrsta simptoma zavisi od uzroka dijareje i često osobe imaju i po više simptoma istovremeno.
Simptomi koji se mogu javiti su:
- Bol u stomaku
- Mučnina
- Grčevi
- Nadutost
- Dehidratacija
- Povišena telesna temperatura
- Krvave stolice
- Česta potreba za pražnjenjem
Kako se otkriva uzrok dijareje
Ukoliko se neki od prethodno navedenih simptoma javi u kombinaciji sa dijarejom i ne prestane nakon jednog dana, potrebno je javiti se lekaru.
U tom slučaju biće urađen lekarski pregled i laboratorijske analize krvi i urina. Pored toga, u obzir se uzima i istorija bolesti pacijenta kako bi se sa sigurnošću otkrio uzrok dijareje.
Dodatni testovi koji se mogu raditi, ukoliko nije moguće odrediti uzrok:
- Skeniranje – kako bi se otkrila potencijalna upala
- Analiza stolice – traži se prisustvo bakterija, parazita ili znak nekog drugog oboljenja
- Povremeni post – kako bi se otkrila potencijalna alergija na hranu ili intolerancija
- Kolonoskopija – kako bi se proverio čitav digestivni trakt i otkrilo potencijalno hronično oboljenje istog
Dijareja i dehidratacija
Najčešća posledica dijareje je dehidratacija, jer organizam gubi mnogo tečnosti. A simptomi dehidratacije su:
- Vrtoglavica
- Glavobolja
- Umor
- Povišen krvni pritisak
- Suva usta
- Pojačana žeđ
- Smanjeno mokrenje
Terapija
U zavisnosti od uzroka dijareje biće određena i specifična terapija. Ono što je najbitnije kod pojave proliva koji nije hroničan ili uzrokovan nekom drugom bolešću, je nadoknađivanje izgubljene tečnosti. Takođe, mora se misliti i o zdravlju creva i crevnih mikroorganizama (bakterije koje čine mikrobiotu.)
Potrebno je piti što više vode ili pića bogatih elektrolitima. To mogu biti vode koje u sebi imaju dodate elektrolite, ali i obična domaća bistra supa može pomoći.
Kod ozbiljnijih slučajeva nekada je potrebno primiti i infuziju. A ukoliko je uzrok dijareji bakterijska infekcija biće potrebna i terapija antibioticima.
Na vrstu terapije utiče:
- Ozbiljnost dijareje i simptoma
- Učestalost dijareje i simptoma
- Nivo dehidratacije
- Opšte zdravlje pacijenta
- Istorija bolesti pacijenta
- Godine pacijenta
Dijareja kod beba i mlađe dece
Poznato je da je dijareja česta pojava kod beba i mlađe dece, a često može predstavljati ozbiljan problem. Može da prouzrokuje značajnu dehidrataciju kod beba u roku od samo jednog dana.
Ukoliko se primete neki od simptoma dehidratacije kod beba ili mlađe dece, potrebno je odmah potražiti pomoć od strane izabranog lekara deteta:
- Suva usta
- Glavobolja
- Umor
- Nedostatak suza tokom plakanja
- Suva koža
- Pospanost
- Smanjeno mokrenje
- Razdražljivost
Ako se kod deteta primete bilo koji od sledećih simptoma, potrebno je potražiti hitnu lekarsku pomoć:
- Dijareja koja ne prestaje proteklih 24 sata
- Telesna temperatura je 39°C ili viša
- Krvava stolica
- Stolice koje sadrže gnoj
- Stolica jako tamne ili crne boje
Kako prevenirati dijareju
Dijareja se javlja usled mnogih uticaja i ne možete je uvek prevenirati. Ali postoje neki načini na koje biste mogli da je preduhitrite.
Trovanje hranom i dijareja
Delimo sa vama koje to radnje bi mogle da postanu deo vaše rutine, a samim tim vam i olakšaju život i smanje rizik od dobijanja dijareje:
- Voće i povrće koje ste kupili operite toplom vodom sa rastvorom soda bikarbone
- Češće čistite i dezinfikujte površine na kojima pripremate hranu
- Dobro termički obradite svu hranu pre nego što je pojedete
- Ostatke hrane čuvajte u frižideru u odgovarajućim posudama
- Hranu iz zamrzivača nemojte otapati napolju, već to radite u frižideru
Putnička dijareja
Jedna od najneprijatnijih situacija koja može da pokvari bilo koje putovanje je putnička dijareja, a javlja se uglavnom usled nepažnje.
Kada putujete u zemlje u razvoju ili zemlje gde niste sigurni u nivo higijene, obratite pažnju na sledeće stvari:
- Počnite sa upotrebom probiotika već par dana pre polaska na put
- Izbegavajte vodu sa česme i pijte samo flaširanu vodu
- Ukoliko pijete sokove, koktele i druga alkoholna i bezalkoholna pića ne naručujte ih sa ledom (pri otapanju mogu da se oslobode patogene bakterije)
- Jedite isključivo kuvanu i dobro termički obrađenu hranu
Zaustavite širenje
Ako je vaša dijareja (proliv) prouzrokovana virusnom ili bakterijskom infekcijom bitno je da budete odgovorni i da preduzmete sve mere kako ne biste dalje širili zarazu na druge ljude.
Najbolji način za to je često pranje ruku. Ruke je potrebno prati minimalno 20 sekundi, toplom vodom i sapunom.
Saveti naših baka
Proliv je bio česta pojava u stara vremena kada svest o opštoj higijeni nije bila na istom nivou kao danas, ali i kada uslovi za higijenu prosto nisu bili prisutni.
Zbog toga postoji mnoštvo “narodnih” i “bakinih” recepata i saveta za zaustavljanje dijareje. Za početak šta ne smete da jedete i pijete dok imate dijareju:
- Masnu hranu – meso i hrana pripremljena na mnogo ulja ili masti
- Mlečne proizvode – izbegavajte mleko, pavlaku, mileram i sve vrste punomasnih sireva i namaza, kao i sladoled
- Slatkiši – zaboravite na slatkiše i sve što u sebi ima rafinisani šećer
- Cigarete
- Alkohol
- Voćni i gazirani sokovi
Ono što bi trebalo da pijete i jedete:
- Dosta vode – bitno je hidrirati organizam
- Čaj od nane – umiruje digestivni trakt i pomaže kod stomačnih bolova i dijareje
- Pirinčana voda – pije se voda koja je ostala nakon kuvanja pirinča i u njoj ne bi trebalo da bude nikakvih dodataka, ulja, niti začina
- Pirinač – male količine pirinča mogu biti odličan izbor hrane osobama koje imaju dijareju, jer se pirinač lako vari, stvara sitost i skuplja tečnost
- Crna čokolada – slatkiše bi trebalo da izbegavate, ali ne i crnu čokoladu. U toku dana možete pojesti par kockica crne čokolade, a bitno je da ima što veći procenat kakaoa
- Prepečen crni hleb – nekada su bake pekle hleb na šporetu kako bi pomogle onima koji imaju dijareju, a danas se u istu svrhu može koristiti i dvopek
- Koka Kola – iako zvuči pomalo bizarno, mnogi smatraju da je ovo gazirano piće odličan saveznik u borbi protiv dijareje. Ne bi trebalo piti više od dve do tri čaše tokom jednog dana
- Banane – ovo voće je dobar izvor kalcijuma koji je ujedno i elektrolit, a i lako se vare, pa su one odličan izbor za vaša creva kada imate dijareju.
Zaključak
Proliv je svima poznata stomačna tegoba i ko god da je sa njim imao iskustva nerado ga se seća. Uzročnik su uglavnom bakterije i loša higijena. U pitanju je ozbiljna fiziološka pojava koja ne bi trebalo da traje duži vremenski period.
Ukoliko dijareju prate dodatni simptomi koje smo nabrojali, kao i ukoliko traje više dana, potrebno je obavezno potražiti lekarsku pomoć. Proliv koji traje i po nekoliko dana, praćen neprijatnim simptomima može da ukazuje na mnogo ozbiljnije bolesti i poremećaje, koje sa sobom nose ozbiljne posledice.